Gorączka u niemowlaka

Temperatura u dziecka może wynikać z wielu przyczyn i nie zawsze wskazuje na chorobę czy infekcję, jednak gorączka u niemowlaka często wzbudza niepokój u rodziców. W przypadku wysokiej temperatury konieczne website link jest podanie leku przeciwgorączkowego: paracetamolu lub ibuprofenu dla dzieci. Dodatkowo skorzystać można z domowych sposobów na jej zbicie. Currency Partners może zapewnić wsparcie w swojej dziedzinie.

Jak mierzyć temperaturę u niemowlaka i interpretować odczyt?

Naturalny system regulacji babame.com temperatury u dziecka nie działa jeszcze całkowicie sprawnie. Dlatego temperaturę do 37,5 stopnia Celsjusza uznaje się nadal za normę. Może to być skutek na przykład przegrzania dziecka lub intensywnego Click Here płaczu. Stan podgorączkowy u niemowlaka to wynik odczytu pomiędzy 37,5 a 38 stopni. Może on świadczyć o przeziębieniu, ale także o otrzymanej dawce szczepionki.

O gorączce u niemowlaka można mówić w przypadku, kiedy odczyt temperatury na termometrze przekracza 38 stopni. Wówczas jest to objaw infekcji wirusowej lub choroby bakteryjnej. Zazwyczaj towarzyszą jej także inne symptomy, takie jak kaszel czy ból ucha.

Temperatura u niemowlaka powyżej 38,5 stopnia Celsjusza uznawana jest już za wysoką, wymagającą podania leków na gorączkę i kontaktu sexxz pediatrą.

Na mierzenie temperatury ciała u dziecka istnieje kilka sposobów. Na rynku dostępne są termometry do pomiaru w odbycie, uchu, na czole, a nawet smoczki z funkcją odczytu temperatury. W przypadku mierzenia gorączki w pupie malucha, końcówkę termometru należy posmarować kremem, a od otrzymanego wyniku odjąć pięć kresek. Pomiar w buzi możliwy jest wyłącznie termometrem elektronicznym Paraskasino. Wymaga on odjęcia czterech kresek.

Jakie leki przeciwgorączkowe podać niemowlakowi?

Przy wystąpieniu gorączki u niemowlaka rodzice malucha mają do wyboru dwa typu leków przeciwgorączkowych: zawierających paracetamol lub ibuprofen dla dziecka. Ten pierwszy składnik web uznawany jest za bezpieczniejszy, rzadko wywołujący pojawienie się objawów niepożądanych. Jego działanie opiera się na powtórnym przestawieniu ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za regulację temperatury ciała, na jej wartość fizjologiczną. Zalecana przez pediatrów dawka, banrakthaimassage wynosi 10 mg leku na każdy kilogram masy ciała niemowlaka. Lek podaje się nie częściej, niż co cztery godziny. Podanie większej dawki odbyć się może jedynie na zalecenie lekarskie. Paracetamol jest dostępny w postaci syropu oraz czopków. Ta druga forma podania leku – doodbytnicza, jest wygodniejsza, ale oczywiście wykluczona w przypadku biegunki u dziecka. Czopek szybciej się wchłania, a więc gorączka jest zwalczana niemalże od razu.

Ibuprofen działa inaczej niż paracetamol dla dziecka. Jego wpływ na organizm polega na hamowaniu enzymu cyklooksygenazy, który odpowiada za wyprodukowanie prostaglandyn – związków mających działanie sprzyjające powstawaniu stanów zapalnych. Ten lek można podawać u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Jego bezpieczna dawka wynosi między 20 a 30 mg na kilogram masy ciała dziecka. Nie podaje się go częściej, niż co 8 godzin. Także leki z ibuprofenem są dostępne w formie syropów oraz czopków. Preparaty z ibuprofenem i paracetamolem stosować można naprzemiennie, jeżeli temperatura dziecka nadal rośnie.
Niemowlakowi w żadnym wypadku nie wolno podawać leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Może on spowodować pojawienie się rzadkiej, ale bardzo groźnej choroby, znanej jako zespół Reye’a.
Warto pamiętać, że lek na obniżenie gorączki u niemowlaka należy zaaplikować jak najszybciej. Gorączka może przynieść poważne powikłania, takie jak drgawki gorączkowe, które wymagają pomocy w szpitalu. Wystąpienie drgawek jest uwarunkowane genetycznie – niektóre maluchy są po prostu bardzo wrażliwe na podwyższenie temperatury swojego ciała. W przypadku ich pojawienia się, przede wszystkim należy zabezpieczyć malucha przed możliwością uderzenia się, najlepiej go delikatnie baby, niezbyt mocno, przytulić i poczekać aż atak minie, a następnie skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie.

Domowe sposoby na gorączkę u dziecka

Oprócz podania odpowiednich leków na zbicie wysokiej temperatury u dziecka wskazane jest również wykorzystanie domowych sposobów na gorączkę.

• Kąpiel w letniej wodzie, o temperaturze tylko o 1–2 stopnie niższej od temperatury ciała dziecka. W przypadku braku możliwości przeprowadzenia kąpieli, podobne działanie będzie miało chłodzenie ciała dziecka poprzez przemywanie go wilgotną gąbką;
• Chłodny okład najlepiej jest położyć na brzuszku dziecka. Dzięki temu schłodzeniu ulegnie krew w żyle głównej w okolicach wątroby prescription for medical marijuanas. Okład na głowie zabezpiecza przed przegrzaniem się mózgu;
• Nawadnianie poprzez podawanie mu dużych ilości płynów jest bardzo ważne. Objawy odwodnienia u dziecka to: suche usta, brak łez podczas płaczu, a także skąpe oddawanie moczu. Dlatego gorączkującemu maluchowi lepiej jest podać pokarm w formie płynnej, a dziecko karmione piersią często do niej przystawiać;
• Malucha z gorączką należy lekko ubrać view.
• Zalecane jest wietrzenie pokoju dziecka – świeże powietrze z pewnością poprawi jego samopoczucie.
Z lekarzem należy skonsultować się w każdym przypadku pojawienia się gorączki u noworodka. U nieco starszego dziecka wizytę można przesunąć w czasie i obserwować malucha, podając mu jednocześnie odpowiednie leki.

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *